Jak zadbać o kręgosłup niezależnie od wieku?

Zadbaj o zdrowy styl życia

Codzienna dawka umiarkowanej aktywności fizycznej jest zbawienna dla kręgosłupa. Przy siedzącej pracy wybierz taką aktywność jak pływanie, pilates, czy popularne zajęcia w fitness clubach – zdrowy kręgosłup. Pamiętaj, że 30-40 minut dziennie zapewnia lepsze utlenowanie tkanek, a to przekłada się na lepsze zaopatrzenie krwi w tlen i dopływ do wszystkich komórek — w tym tych, które wchodzą w skład kości, mięśni i wiązadeł. Nie należy zapominać o innych plusach płynących z aktywności fizycznej, takich jak: lepsze samopoczucie, unormowanie wagi, czy więcej energii każdego dnia.

Zrzucenie nadwagi

Zakłada się, że 1 kg masy ciała, to aż 8 kg obciążenia dla kręgosłupa. Nadwaga sama w sobie może (i bardzo często to robi!) wywoływać bóle kręgosłupa. Popularną dolegliwością w tym przypadku jest np. rwa kulszowa. Zdrowy styl życia i prawidłowa waga to podstawa, jeśli chcesz, by Twój kręgosłup był jak najdłużej zdrowy.

Dbaj o siebie w pracy!

Bardzo często narzekamy na ból odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa — powodem nie jest nic innego jak praca przy komputerze, a także długie godziny spędzone z urządzeniem mobilnym w dłoni. Dolegliwość związana z odcinkiem szyjnym zyskała nawet swoją nazwę „tech neck”. Jak sobie pomóc? Dbać o prawidłową postawę przy pracy, jak i relaksie z tabletem, czy telefonem.

W pracy istotna jest także w miarę częsta zmiana pozycji. W przypadku pracy za biurkiem dobrze jest często wstawać, przejść się po biurze i przeciągnąć. Przy pracy stojącej poleca się zmieniać pozycję — można przy okazji zainwestować w mały stopień i naprzemiennie stawiać na nim nogi.

Zadbaj o porządny materac

W czasie snu regeneruje się nasz organizm, dlatego niezwykle istotną częścią dbałości o swoje zdrowie jest wysypianie się i korzystanie z właściwego łóżka i materaca. Materac, na którym śpimy nie powinien być za miękki – lepiej wybrać twardszy dla zdrowia kręgosłupa. Fizjoterapeuci zalecają, by przy wstawaniu z łóżka nie spieszyć się — tylko powoli przygotować na nowy dzień. Dobrze jest się chwilę porozciągać, a potem dopiero wstać do swoich porannych obowiązków.

Naucz się dźwigać!

Jeżeli Twoja praca wymaga podnoszenia ciężkich rzeczy, to pamiętaj, by robić to prawidłowo! Podnoś ciężary robiąc przysiad – zamiast pochylając się do ciężkiej rzeczy. Trzymaj blisko siebie ciężar, który niesiesz. Jeśli możesz rozkładaj równo ciężar na dwie ręce – np. w przypadku zakupów. Możesz także zapakować zakupy do plecaka, czy wózka na kółkach.

Wiek, a kręgosłup

Nasz kręgosłup zmienia się wraz z wiekiem. Dlatego w zależności od tego, ile masz lat, zadbaj o swój kręgosłup w określony sposób. W przedziale 20-30 lat zaleca się regularną aktywność fizyczną dla wzmocnienia kręgosłupa. Powyżej 30 roku życia następuje tzw. okres równowagi obrotu kostnego. Dzięki temu Twój kręgosłup jest wydajny i odporny. Po 30 roku życia zaleca się umiarkowany ruch kilka razy w tygodniu — warto wybrać rower, bieganie, czy basen. Powyżej 35 roku życia zaczyna spadać wydolność mięśniowa, a tym samym nasze wiązadła i ścięgna są mniej odporne na rozciąganie. W tym zaleca się aktywność aerobową albo inne treningi — jednak ze stopniowym zwiększaniem wysiłku. Po 45 roku życia dalej ćwicz łącząc różne aktywności – trening aerobowy i siłowy. Okazuje się, że ćwiczenia siłowe są polecane w tym wieku, jak i później, bo sprawiają, że komórki kości stają się mocniejsze.

Podsumowując: dbaj o siebie, regularnie ćwicz, pamiętaj o ruchu w pracy i śpij na dobrym materacu – tych kilka rzeczy pozwoli Ci zadbać o zdrowy kręgosłup i znacząco ograniczyć bóle w jego partiach.


COLLAGEN – Wzmacnia kości i stawy, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*