Jak dbać o kręgosłup przy pracy siedzącej?

Możesz jednak to zmienić i już teraz zadbać o swój kręgosłup i zdrowie! Zobacz, jak wykluczyć dyskomfort i ograniczyć dolegliwości związane z pracą siedzącą.

Dolegliwości związane z pracą siedzącą

Długie siedzenie za biurkiem osłabia mięśnie i wiązadła utrzymujące kręgosłup w prawidłowej pozycji — tym samym prowadzi do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. To wiąże się z bólem, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Do tego mogą dojść takie problemy jak: dyskopatia, lumbago, czy rwa kulszowa.

Siedzący tryb życia ma także wpływ na osłabienie mięśni jamy brzusznej. Skutkuje to spowolnieniem ruchów jelit i w ostateczności zaparciami. Praca siedząca to także często hemoroidy, żylaki, cukrzyca typu 2 oraz nadciśnienie.

Nie jesteś jednak skazany na te problemy, nawet jeśli długo pracujesz przy komputerze. Już teraz zadbaj o prawidłową pozycję przy biurku, ćwiczenia i zdrowy styl życia. To zmieni wszystko!

Ćwiczenia na kręgosłup

Zadbaj o swoje zdrowie codziennie w pracy. Wstawaj od komputera częściej i przechadzaj się po biurze. Co jakiś czas porozciągaj się przy biurku! Wyciągnij ręce do góry i się przeciągnij, możesz także lekko wykonać lekkie ćwiczenia na szyję i kark – one też często cierpią podczas Twojej pracy przy biurku.

Odpowiednie krzesło i biurko

Biurko

By uniknąć bólu kręgosłupa należy zadbać o prawidłową postawę przy biurku. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy odpowiednio zorganizujesz swoje stanowisko pracy. Poleca się regulowaną wysokość biurka — coraz popularniejsze stają się biurka typu sit-stand, przy których można pracować zarówno na stojąco, jak i na siedząco. Dzięki temu mniej obciążasz kręgosłup — potwierdzono, że osoby pracujące przy takim biurku mogą pracować dłużej i wydajniej.

Krzesło

Krzesło do pracy powinno być zgodne ze standardem NEN-EN 1335-1 i NPR 1813:2003. Prócz tego powinno odchylać się do tyłu o co najmniej 15 stopni. Wygodne krzesło powinno być także wyposażone w regulowane podłokietniki. Zadbanie o dobre oparcie dla pleców i ramion gwarantuje swobodne krążenie krwi i wolniejsze męczenie się przy pracy.

Prawidłowa postawa przy biurku 

By dobrze czuć się nawet po kilku godzinach pracy przy biurku należy zadbać o odpowiednią postawę. Stopy powinny być ułożone płasko na podłożu, zgięcia łokci, kolan i bioder powinny wynosić 90-100 stopni, a ekran komputera powinien znajdywać się na linii wzroku. To kilka podstawowych wytycznych, po których spełnieniu wiesz, że siedzisz dobrze.

Zdrowy styl życia 

Jeśli Twoja praca wymaga od Ciebie spędzenia wielu godzin przy biurku to zadbaj o odpowiednią aktywność w czasie wolnym. Minimum 30 minut ruchu dziennie to absolutna podstawa. Szukaj możliwości dodatkowej aktywności w codziennych czynnościach. Wracaj kilka przystanków pieszo z pracy, przechadzaj się w czasie rozmowy telefonicznej, czy rozciągaj przy biurku. Wypróbuj aktywności, które dobrze wpłyną na Twój kręgosłup i kondycję – joga, pilates, spacerowanie, czy basen.  W klubach fitness możesz zapisać się na dedykowane zajęcia typu „zdrowy kręgosłup” – są one polecane wszystkim osobom, które prowadzą siedzący tryb życia. Statystyki nie kłamią – to już 70% społeczeństwa!

Źródło: www.zyjswiadomie.pl

VITA C – Stanowi 100% naturalne i kompletne źródło witaminy C

ProStik – Utrzymuje w optymalnej kondycji stawy i kości, wspomaga układ ruchu

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*